2018/19 League Season – Tournament Semi Finals / Finals

To all those players and teams that have made it through to the latter stages of a league tournament…congratulations!

The dates for all Semi Finals and Finals were published at the start of the season on the Season Calendar and were also detailed on each tournament drawsheet.  Please ensure that you are available to play on the designated date below otherwise you will unfortunately have to withdraw from the tournament.  Results will be added to this page as matches are played.

Please remember that a dress code applies to all Finals which is trousers, smart polo shirt or shirt (single colour), and shoes, NO jeans, trainers, t-shirts, tracksuits. Failure to adhere to the dress code will result in the match being conceded.
The dress code DOES NOT APPLY TO SEMI-FINALS.

The start time for all Semi-Finals and Finals is 7.30pm unless detailed otherwise.
As per League Rule 28 – For semi finals and finals, where a referee has been appointed and a start time for the match set, if a team, pair or player are not at the match table ready to start at the set time then a frame shall be conceded from the offending player.  If after 15 minutes, play is still not underway, a further frame shall be conceded.  The match shall be conceded 30 minutes after the start time set, regardless of the number of frames outstanding.  The enforcement of this rule is at the discretion of the referee and the non-offending player(s)/Team Captain.

The John Webb Plate
SF1 – Wednesday 1 May 2019 at Newport Social Club
Mike Pearce v Richard Breen
Referee/Scorer: Stuart Hart

SF2 – Wednesday 1 May 2019 at The Dunmow Club
Mark Patmore v Bob Fox
Referee/Scorer: Stuart Turner

Final – Tuesday 14 May 2019 at Newport Social Club
Pearce/Breen v Patmore/Fox
Referee/Scorer: Aaron Gibson

Handicap Doubles
SF1 – Wednesday 24 April 2019 at Takeley Sports & Social Club
Chapman/Sanderson v Calver/Ellett
Referee/Scorer: Trevor Parsons/Steve Burford

SF2 – Wednesday 24 April 2019 at Newport Social Club
Giblin/Wilkinson v Duce/Fox
Referee/Scorer: Stuart Hart

Final – Tuesday 30 April 2019 at tba, 7.45pm start
tba v tba
Referee/Scorer: tba

Handicap Singles
SF1 – Monday 29 April 2019 at JP’s Snooker & Pool Club
Spencer Hewitt v Brad Parradine
Referee/Scorer: Trevor Parsons/Steve Burford

SF2 – Monday 29 April 2019 at The Dunmow Club
Andy Hardie v Kevin Starr
Referee/Scorer: Stuart Turner

Final – Wednesday 15 May 2019 at Takeley Sports & Social Club
Hewitt/Parradine v Hardie/Starr
Referee/Scorer: Trevor Parsons/Steve Burford

Scratch Plus Singles 
SF1 – Tuesday 7 May 2019 at Whittlesford Social Club
Rob Jones v Andy Marshall
Referee/Scorer: Simon Chapman

SF2 – Tuesday 7 May 2019 at The Dunmow Club
Chris Coney v Phil Chapman
Referee/Scorer: Stuart Turner

Final – Saturday 18 May 2019 at Saffron Snooker Club, 6pm start
Jones/Marshall v Coney/Chapman
Referee/Scorer: tba

Scratch Singles
Final – Saturday 18 May 2019 at Saffron Snooker Club, 6pm start
Russell Huxter v Darren Edmonston
Referee/Scorer: tba

League Cup
SF1 – Tuesday 23 April 2019 at JP’s Snooker & Pool Club
tba v tba
Referee/Scorer: Stuart Turner

SF2 – Tuesday 23 April 2019 at Takeley Sports & Social Club
tba v tba
Referee/Scorer: Trevor Parsons/Steve Burford

Final – Monday 13 May 2019 at The Dunmow Club
tba v tba
Referee/Scorer: Stuart Turner

2018/19 League Season – Roll of Honour SO FAR!

DMC Leisure Saffron Walden & District Snooker League
2018/19 League Season – Roll of Honour

3 Player Division  
Champions – Dunmow Club
Runners Up – Birchanger SSC
High Break – Alex Clenshaw (JP’s Bandits) 80

4 Player Division 
Champions – Newport A
Runners Up – Saffron Snooker Ex-Cons
High Break – Pat Manley (Saffron Snooker Ex-Cons) 52

League Cup sponsored by Countryside K9s
Winners – 
Runners Up – 

Memorial Cup 
Winner – Leon Mozejko
Runner Up – John Manley
High Break – Simon Giblin (JP’s Outlaws) 68

President’s Cup sponsored by Refurb & Development Ltd
Winner – Jack Hayley (JP’s Bandits)
Runner Up – Bill Clenshaw (JP’s Bandits)
High Break – Adam Ingram (JP’s Bandits) 91
Plate Winner – Dave Spackman (Saffron Snooker Swifts)
Plate Runner Up – Adam Ingram (JP’s Bandits)

Handicap Singles sponsored by Mullucks Wells
Winner – 
Runner Up – 
High Break – 

John Webb Plate
Winner – 
Runner Up – 

Handicap Doubles sponsored by The Fleur De Lys at Widdington 
Winner – 
Runner Up – 
High Break – 

Scratch Plus Singles sponsored by Cleanbrite
Winner – 
Runner Up – 
High Break – 

Scratch Singles sponsored by Autostore
Winner – 
Runner Up – 
High Break – 

3 Player Division Player of the Year Award – 
4 Player Division Player of the Year Award – 
Achievement Award –

SWDSL Committee Changes – Chairman & Tournament Secretary

Due to personal circumstances, Peter Saville stood down from his role as Chairman of the Committee in February.  Vice Chairman Phil Chapman will continue as Chairman for the remainder of the season.  Peter will continue in his role as Treasurer.

Also with immediate effect, Tournament Secretary Adam Ingram has resigned his position on the Committee and his duties will now be taken over by Assistant Tournament Secretary Stuart Turner.  The Committee wish to take this opportunity to thank Adam for his contribution to the running of the league and the tournaments during his long tenure on the Committee spanning a period of around 15 years.

 

REMINDER: League Cup – Quarter Finals Round [to be played w/c 15 April 2019]

The League Cup Drawsheet for the Quarter Finals Round is online and all matches are to be played during w/c 15 April 2019.  All matches are to be played on the home team’s usual home league night and must be played during the scheduled league cup week or the team cancelling will forfeit the match.

To view the drawsheet click here.

‘Young Gun’ Jack Hayley Wins The 2019 President’s Cup!

The Annual President’s Cup, sponsored by Refurb & Development Ltd was held on Sunday 24 March 2019 at Saffron Snooker Club, Saffron Walden, Essex.  The handicap singles best-of-3-frames event was supported with a field of 17 league players in attendance, all hoping to be the next name engraved on the prestigious President’s Cup.

Both Jack and Bill showed great consistency during the tournament and it was no surprise that the two JP’s Snooker & Pool Club team mates found themselves squaring up against one another in the final.  With Bill having gone 1-0 up and only needing the blue in the second frame to win 2-0, Jack held his nerve and cleared blue to black to level at 1-1.  Nerves were apparent from both players in the third frame, but it was Jack that composed himself first to close out the frame and take the title 2-1.  He received the £50 Winners Prize together with a pair of Afternoon / Evening session tickets to the 2020 Masters Snooker Tournament on Monday 13 January 2020.  Bill received the consolation of the £25 Runners Up prize.  Both of the losing semi finalists, each received £10.

Final:
Jack Hayley 2-1 Bill Clenshaw

2019 President’s Cup finalists Bill Clenshaw (left) and Jack Hayley (right) with Tournament Director/Referee Dan Lewis

Plate Tournament
Those players who got knocked out in their first playing round got a free entry in the Plate Tournament with one frame being played in each round including the final.  8 players entered and it was Dave Spackman and Adam Ingram who got through to the final with Dave closing the match out 2-0.  It could have so easily been a Father v Son final had Rob beat Adam in their semi-final clash.

Plate Tournament Semi-Finals:
Dave Spackman 1-0 Peter Saville
Rob Spackman 0-1 Adam Ingram

Plate Final:
Dave Spackman 2-0 Adam Ingram

2019 President’s Cup Plate Winner Dave Spackman with Tournament Director/Referee Dan Lewis

JP’s Snooker & Pool Club Bandits Captain Adam Ingram’s break of 91 secured him the £10 Tournament High Break prize.  For those that didn’t manage success on the snooker tables, a chance to go home with a raffle prize still offered some consolation which this year included cases of real ale, lager, bottles of red and white wine, a bottle of gin, bottles of prosecco, a selection of Easter eggs and boxes of chocolates.

Some photos of the event are on the SWDSL Facebook Page, and all trophies will be presented at the Annual Presentation/Finals Evening at Saffron Snooker Club.

The Committee of the DMC Leisure Saffron Walden and District Snooker League would like to thank Refurb & Development Ltd for their sponsorship of our flagship tournament, Saffron Snooker Club for providing the venue, Mark and Des Cooper for preparing the tables, and Stuart Turner and Dan Lewis for ensuring that the tournament ran smoothly and for refereeing the two finals.

Recorded breaks over 25 :
Adam Ingram 91
Jamie Sanderson 57
Jack Hayley 37
Bill Clenshaw 33, 29, 27
Andrew Green 30

Refurb & Development Ltd
Contact: Nick Selvey 07802 796567 / email: refurbanddevelopment@googlemail.com

2019 President’s Cup Tournament – Sunday 24 March 2019

The 2019 President’s Cup, sponsored by Refurb & Development Ltd will be held on Sunday 24 March 2019 at Saffron Snooker Club.  Registration is from 10.00am with the draw taking place at 10.30am sharp.  The entry fee as previous seasons is £10 (Juniors aged 14-18 years old are £5) which includes your table light all day, and also includes a free entry into the Plate Tournament for the First Match losers.  All rounds of the main tournament are best of three frames including the final.  All rounds of the plate tournament up to and including the semi-finals are one frame with the final being best of three as the main tournament.  All matches are to be played off of second half league handicaps.

In accordance with League Rule 27, in order for a player to be eligible to enter and play in the President’s Cup Tournament, they must have played in a minimum of either 3 league or cup matches in the first half of the season.
Prize money and trophies will be on offer and a raffle will also be held on the day.  If any members or clubs would like to donate a prize for the raffle then please feel free to bring along or hand to any member of the Committee prior to the day, all will be very much appreciated.

Please text Adam Ingram on 07901-723360 prior to the day to reserve your place, please pay on the day.

The Prize Fund will be split as follows;
Winner £50 + a pair of Afternoon / Evening session tickets to the 2020 Masters Snooker Tournament on Monday 13 January 2020.
Runner Up £25
Losing Semi-Finalists £10
High Break £10
Plate Winner £20
Plate Runner Up £10

It would be appreciated if all clubs and team captains could encourage as many of their players to enter and help make this year another successful tournament.

Refurb & Development Ltd
Contact: Nick Selvey 07802 796567 / email: refurbanddevelopment@googlemail.com

Quarter Finals Round – All Tournaments

The drawsheets for the Quarter Finals Round of the Handicap Singles, Handicap Doubles, Scratch Singles, Scratch Plus Singles and John Webb Plate are now updated on the league website.  Please note that all matches are to be arranged by 14 March 2019 and played by 28 March 2019.

Please could the winner of each match report the result to the Tournament Secretary Adam Ingram within 24 hours to enable the tournament drawsheet to be updated for the next round.

Should you encounter any issues in trying to contact your opponent then please contact the Tournament Secretary Adam Ingram on 07901-723360.

Last 16 Round – Handicap Singles and Handicap Doubles

The drawsheets for the Last 16 Round of the Handicap Singles and Handicap Doubles are now updated on the league website.  Please note that all matches are to be arranged by 14 February 2019 and played by 28 February 2019.

Please could the winner of each match report the result to the Tournament Secretary Adam Ingram within 24 hours to enable the tournament drawsheet to be updated for the next round.

Should you encounter any issues in trying to contact your opponent then please contact the Tournament Secretary Adam Ingram on 07901-723360.

Last 16 Round – The John Webb Plate

The drawsheet for the Last 16 Round of the John Webb Plate is now updated on the league website.  Please note that all matches are to be arranged by 14 February 2019 and played by 28 February 2019.

Please could the winner of each match report the result to the Tournament Secretary Adam Ingram within 24 hours to enable the tournament drawsheet to be updated for the next round.

Should you encounter any issues in trying to contact your opponent then please contact the Tournament Secretary Adam Ingram on 07901-723360.

Last 16 Round – Scratch Plus Singles

The drawsheet for the Last 16 Round of the Scratch Plus Singles is now updated on the league website.  Please note that all matches are to be arranged by 14 February 2019 and played by 28 February 2019.

Please could the winner of each match report the result to the Tournament Secretary Adam Ingram within 24 hours to enable the tournament drawsheet to be updated for the next round.

Should you encounter any issues in trying to contact your opponent then please contact the Tournament Secretary Adam Ingram on 07901-723360.

Last 16 Round – Scratch Singles

The drawsheet for the Last 16 Round of the Scratch Singles is now updated on the league website.  Please note that all matches are to be arranged by 14 February 2019 and played by 28 February 2019.

Please could the winner of each match report the result to the Tournament Secretary Adam Ingram within 24 hours to enable the tournament drawsheet to be updated for the next round.

Should you encounter any issues in trying to contact your opponent then please contact the Tournament Secretary Adam Ingram on 07901-723360.

2018/19 League Season – 2nd Half Player Handicaps

All player handicaps for the 2nd half of the 2018/19 league season have been updated to reflect the results of the first half of the season up to and including league cup weeks prior to the Christmas break.  Should you have any queries regarding your revised handicap then please email Trevor Parsons via swdsl@live.co.uk in the first instance.

Handicaps as at 01.01.19
Players Name: Handicap
ARCHER D 35
BANKS S 33
BARKER P -12
BAXTER A -1
BELTON C 53
BENNETT C 2
BLACKBURN M -13
BOWERS N 13
BREEN R -13
BULL P -2
BURFORD D 33
BURFORD S 13
BURLING B -10
BURLING S 56
CALVER K 37
CALVER L 58
CAMPBELL G 18
CAPDEVILLE M 12
CARR A 35
CHAPMAN P 11
CHAPMAN S 4
CHOWN R 14
CLARKE C 13
CLARKE G 24
CLARKE L 16
CLENSHAW A -60
CLENSHAW B -11
COLLINS A -5
COLNEY C 4
CORBISHLEY M 18
CRACKNELL B 18
CROXFORD I -32
CUNDALL K 41
DEDMAN G 38
DUCE S -18
DYER J 42
EARLEY M 20
EDMONSTON D -42
ELLET C 24
ELSOM K 18
EMERY C -11
ENRIGHT D 25
EXLEY N 14
FABER B 35
FOX B 41
GIBLIN S -21
GIBSON A -8
GIFFORD S -18
GILDER J 28
GILDER L 28
GREEN A -19
GREEN A 50
GREEN H -16
GREGSON T 30
HADLEY N 23
HALEY J -23
HARDIE A -10
HART S 15
HASLAM J 18
HAYWARD T 9
HEALY J 30
HELM S 16
HEWITT S -8
HOBDAY C 35
HOUSTON C 1
HOWARD M 55
HUGHES T 16
HUNT S 20
HUXTER R -50
INGRAM A -63
JENNER BAILEY J 25
JONES R 4
KENNY I 51
LANGHAM D -8
LAWRENCE M 13
LEAVERS R -30
LEESON T -9
LEWIS D 27
LEWIS T 36
LIVINGS R 36
LOVEDAY R 29
LOVELL B 16
MANLEY J -8
MANLEY P -29
MARSHALL A 3
MARTIN S 27
MIDDLEDITCH T 11
MILLS O 4
MORTIMER D 22
MOULES Jack 26
MOZEJKO L 12
MYALL R 27
NORMAN L 42
NORMAN P 42
O’NEILL C 43
PARRADINE B 34
PARRADINE S 6
PARRISH S -2
PARSONS T 4
PATMORE M 2
PATTEN R 40
PEARCE M 28
PEGRAM C 24
PEGRAM J -62
PINNOCK D 16
POWELL B 24
PRENTICE P 17
PRIDMORE E -11
RAMM D 8
RAWLINGS I 32
RICHARDSON K 21
RICHARDSON M 19
ROBERTSON A 3
ROSE D 24
ROSSETTO C 38
RULE K 23
RULE P 47
SANDERSON J -43
SAVILLE P 10
SAWYER J 26
SAWYER T 20
SCOTT M 27
SELVES S 10
SELVEY N 4
SEWELL R 46
SHOEBRIDGE A -1
SHOEMAN J 55
SMITH D -2
SMITH M 10
SPACKMAN D 28
SPACKMAN R -32
SPEED M 21
STALLEY S 24
STARR K -4
STARR M 26
TEDMAN D 0
THOMPSON L -8
THORPE J 31
TOELKEMEIER S -12
TURNER S -39
UPTON J 38
WAITE I -1
WARD S -11
WATSON G -2
WELLS J -53
WHITE M -22
WILKINSON A -22
WILLIS R 22
WILSON S 8
WINGATE R 44
WINTER N -19
WOOD D 7
WRENTMORE J 23
YOUELL K -20

Last 32 Round – Scratch Singles and Scratch Plus Singles

The drawsheets for the Last 32 Rounds of the Scratch Singles and Scratch Plus Singles are now uploaded to the league website.  Please note that all matches are to be arranged by 14 January 2019 and played by 28 January 2019.

Please could the winner of each match report the result to the Tournament Secretary Adam Ingram within 24 hours to enable the tournament drawsheet to be updated for the next round.

Should you encounter any issues in trying to contact your opponent then please contact the Tournament Secretary Adam Ingram on 07901-723360.

Last 16 Round – Handicap Singles and Handicap Doubles

The drawsheets for the Last 16 Round of the Handicap Singles and Handicap Doubles are now updated on the league website.  Please note that all matches are to be arranged by 14 February 2019 and played by 28 February 2019.

Please could the winner of each match report the result to the Tournament Secretary Adam Ingram within 24 hours to enable the tournament drawsheet to be updated for the next round.

Should you encounter any issues in trying to contact your opponent then please contact the Tournament Secretary Adam Ingram on 07901-723360.

Last 32 Round – The John Webb Plate

The drawsheet for the Last 32 Round of the John Webb Plate [Handicap Singles Plate tournament] is now uploaded to the league website.  Please note that all matches are to be arranged by 14 December 2018 and played by 28 December 2018.

Please could the winner of each match report the result to the Tournament Secretary Adam Ingram within 24 hours to enable the tournament drawsheet to be updated for the next round.

Should you encounter any issues in trying to contact your opponent then please contact the Tournament Secretary Adam Ingram on 07901-723360.